OPC Klinik

Eski Kaplamaları Değiştirmek Gerekir Mi?

Eski Kaplamaları değiştirmek gerekir mi?

Diş eksiklerini gidermek için ya da çok aşınmış, çürümüş dişlerin tedavisinde porselen kaplamalar kullanılır. Dişler, kaplamaların yerleştirileceği alanı açmak için uygun şekilde hazırlandıktan sonra ölçü alınır. Alınan bu ölçü laboratuvar aşamasından sonra hazır hale getirilir. Ve dişlere daimi olarak yapıştırılır.

Peki eski kaplamaları ne zaman değiştirmek gerekir?

Eski kaplamalarınızın değişmesi için belirlenmiş bir süre yoktur. Ancak aşağıdaki problemlerden birini ya da birkaçını yaşıyorsanız, kaplamalarınızın değerlendirilmesi için başvurmanızda fayda olabilir.

– Kaplama ve köprülerinizin olduğu bölgede yemek artıkları kalıyor ve çıkaramıyorsanız;
– Kaplama ve köprülerinizin olduğu bölgede ağrı ya da hassasiyet hissediyorsanız;
– Ağız kokusu şikâyetiniz varsa;
– Kaplama ve köprülerin olduğu dişlerde diş eti çekilmesi varsa;

Bu şikayetler köprülerin uyumunun bozulmasından, köprü ve kaplamaların altındaki dişlerde çürük olmasından ya da periodontitis (diş eti iltihabı) sebebiyle diş etlerinizin çekilmesinden kaynaklanabilir.

Bu durumlardan biri ya da birkaçı olmasına rağmen köprü ve kaplamalar değiştirilmez ise kaplamaların altındaki dişlerde çürümeye ve dişeti iltihabının artmasına sebep olabilirsiniz. Uzun süre tedavi edilmeyen kaplama altındaki dişler neredeyse kaçınılmaz olarak çekilir. Bu yüzden eski kaplamalarınız ile ilgili yaşadığınız şikayetleri diş hekiminizle muhakkak paylaşınız.

Eski kaplamaların sökülmesi zor mudur?

Eski kaplamaların sökülmesi bazen zaman alabilir ancak ağrılı bir işlem değildir. Kaplama ve köprülerin altındaki dişlere zarar vermeden köprüleri çıkarmak hassas bir işlemdir ve lokal anestezi altında yapılır. Kaplamalar söküldükten sonra dişler kolaylıkla muayene edilebilir ve gerekli tedaviler dişlere yapılabilir.

Unutmayınız ki; korumanız gereken eski kaplamalarınız değil onların altındaki dişlerinizdir. Kaplamalarınız ve köprülerinizle ilgili yaşadığınız sıkıntıları ertelemeniz kendi dişlerinizin tedavi edilemeyecek kadar çürümesine sebep olabilir