OPC Klinik

Sinüs lifting (Sinüs Yükseltme)

sinus-lifting

Maksiller sinüsler burnun iki yanında elmacık kemiklerinin altında bulunan fizyolojik boşluklardır. Bu boşluklar üst azı dişlerine komşudur ve komşu dişler çekildikten sonra sıklıkla genişler ya da dişleri tutan kemik fonksiyon görmediği için incelir. Diş kayıplarından sonra bazı durumlarda üst çenede arka bölgelere implant yerleştirebilmek amacıyla maksiller sinüsü saran membran ve kemik arasındaki alanda yeni bir kemik oluşturmak gerekir. Bu işleme Sinüs Lifting işlemi adı verilir.

Üst çenede arka bölgeye implant yapmak her zaman Sinüs lifting işlemini gerektirmez. Bu bölgede bulunan kemik miktarı, sinüslerin konumu ve büyüklüğü gibi durumlara bağlıdır.

İki çeşit sinüs lifting işleminden söz edebiliriz.

  1. Kapalı sinüs lifting
  2. Açık sinüs lifting

Kapalı Sinüs Lifting

İmplant koyulacak bölgede implantın sabit kalabileceği miktarda kemik varsa implant yerleştirilecek boşluk dışında yeni bir kesi yapılmadan bu alandaki kemik sinüse doğru sıkıştırılarak ya da kemik tozları koyularak gerçekleştirilen işlemdir. Kapalı denilmesinin sebebi sinüse ulaşmak için implant yerleştirilen alan dışında kesi oluşturulmamasıdır.

Bu işlemin uygulanabilmesinin ön koşulu bölgede yeterince kemik bulunmasıdır. İşleme uygun olup olmadığınızı ancak bir çene cerrahının muayenesi sonrasında öğrenebilirsiniz. Operasyondan sonraki süreç açık sinüs lifte göre daha rahattır ancak bu operasyonla birlikte implant yerleştirildiği için işlem sonunda önerilere uyulmalıdır.

Açık Sinüs Lifting

acik-sinus-lifting

Açık sinüs lifting üst çene arka bölgede çok az kemiği olan hastalar için uygulanan bir yöntemdir. İmplant yerleştirilen boşluk dışında ağız içinde çenenin yanağa bakan yüzünde küçük bir boşluk açılarak sinüs membranı ve çene kemiği arasına greft yerleştirilmesi işlemidir. Bu yöntem sayesinde implant yerleştirilemeyecek kadar çok erimiş kemik bölgelerine implant yerleştirilebilir hale getirilir.

Bazı durumlarda iki aşamalı bir cerrahi yapılır. Önce açık sinüs lifti işlemi uygulanır ve kemik tozunun kemikleşmesi beklenir bu süre 3-4 ay sürebilir ardından implantlar yerleştirilir. Bazen işlemle aynı seansta implant yerleşmesini mümkün kılacak kadar kemik bulunabilir, bu sayede bekleme süresi kısalacaktır.

Sinüs Lifting Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

sinus-lifting-sonrasi-sizi-neler-bekliyor

Kapalı sinüs lif işlemi sonrası ile implant operasyonundan sonra dikkat edilmesi gerekenlerle aynıdır. İmplant operasyonu ile ilgili yazı için tıklayınız

Açık sinüs lift operasyonundan sonra hafif şişlik ve ağrı beklenebilir. Sızıntı şeklinde kanama normaldir. İşlem sonrasında sümkürmek, burnu kuvvetli temizlemek sinüs içinde basınç oluşturacağı için yasaktır. Tüm ağız içi cerrahi işlemlerde olduğu gibi iyileşme süresince sigara içilmemesi gerekir. Sinüs lifting işlemi sonrasında hafif bir burun kanaması normal kabul edilir.