OPC Klinik

Şeffaf Plak

Şeffaf plaklar, tel takılmadan uygulanan ortodontik işlemdir. Dişlerinin görünümünden memnun olmayan, buna karşın diş teli tedavisi yaptırmak istemeyen bireyler için geliştirilmiş, yenilikçi ve estetik bir tedavidir.

Klasik diş teli tedavilerine göre birçok avantaja sahip olan şeffaf plaklar, son yıllarda popülerleşmiştir.
Şeffaf Plaklar Kimler İçin Uygundur?

Şeffaf plaklar bütün yaş gruplarından birçok hasta için uygundur. Ancak çene ve kemik yapısında majör problemler bulunan hastalar için standart ortodonti daha idealdir. Ayrıca çene ve diş yapısı çok küçük hastalar da şeffaf plak için uygun olmayanlar grubundadır. Bu sebeple, tedaviye elverişli olup olmadığınızı öğrenmek için uzman bir ortodontiste muayene olmanız gerekmektedir.
Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Diş hekiminiz şeffaf plak uygulamasına uygun olduğunuza karar verdikten sonra ilk olarak alt ve üst çene ölçülerinizi alacaktır. Ağız ve çene yapısını detaylı olarak incelemek için röntgen çekimi yapılmaktadır. Bu aşamalardan sonra, alınan ölçülere göre şeffaf plaklar hazırlanmaktadır. İlk plaklarınız diş hekiminiz tarafından takılmaktadır. Daha sonrasında ise kendiniz plaklarınızı değiştirebilirsiniz.

Şeffaf plaklar da diğer ortodonti tedavileri gibi dişleri hareket ettirmektedir. Bu nedenle ilk kullanımda hastaların dişlerinde bir ölçüye kadar rahatsızlık ve orta şiddetli ağrı hissetmeleri normaldir.

Şeffaf plak tedavisinden etkili bir sonuç almak için plaklar günde ortalama 22 saat takılmalıdır. Yemek yerken, bir şeyler içerken veya özel günlerde birkaç saat plaklarınızı çıkarmanızda sakınca yoktur. Bununla beraber düzenli olarak ve yeterli saatte takılmadığı sürece bu tedaviden olumlu bir sonuç alma şansı çok düşüktür. Eğer plakları her gün 18-22 saat kadar takamayacak durumdaysanız, şeffaf plak tedavisi sizin için uygun olmayacaktır.

Şeffaf plaklar çocukluklardan yetişkinlere herkese uygulanabilir. Tedavi süresi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 1 ila 1,5 yıl kadar sürmektedir. Çok hafif vakalarda bu süre 1 yılın altına düşebilir, öte yandan daha ağır vakalarda ise 2 yıla kadar uzayabilir. Tedavi süresince ayda bir kez diş hekiminizi ziyaret ederek tedavinizin gelişimini kontrol ettirmeniz gerekir. Bu süre tedavinin sonlarına doğru iki aya uzayabilir. Uzun süre şehir dışında olmanız gereken durumlarda ise plaklarınızı düzenli olarak değiştirerek tedavinizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz.
Şeffaf Plakların Avantajları Nelerdir?

Telsiz ortodonti olarak da anılan şeffaf plaklar şu gibi avantajlara sahiptir:

-Uzaktan bakıldığında görünmedikleri için son derece estetik bir ortodonti yöntemidir,
-Çıkarılabilir özellikte olduklarından dolayı gün içinde ihtiyaç duyduğunuzda plaklarınızı çıkarabilirsiniz,
-Şeffaf plaklar, standart ortodonti tedavilerine göre çok daha konforlu ve ağrısızdır,
-Şeffaf plaklara alışma süresi, diğer ortodontik tedavilere göre çok daha kısadır,
-Şeffaf plaklar, takıp çıkarılabilir yapıda olduğu için tedavisi sırasında ağız ve diş hijyenini sağlamak diğer tedavilere oranla çok daha kolaydır,
-Şeffaf plaklar, düz ve pürüzsüz yüzeylere sahip olduğu için ağız içinde yara oluşumuna sebep olmazlar,
-Şeffaf plaklar yemek yerken ve bir şeyler içerken çıkarılabilme özelliğine sahiptir,
-Diğer ortodonti tedavilerinin aksine, şeffaf plak kullanırken yeme-içme düzeninin değiştirilmesi gerekmez,
-Şeffaf plaklar haftalık olarak değiştirildiği için renklerinde sararma ya da kirlenme gibi sorunlar olmaz,
-Şeffaf plaklar konuşmanızı etkilemez,
-Şeffaf plaklar bazı hastalarda diğer ortodontik tedavilere göre daha hızlı sonuç verebilirler.